sobota, 10 stycznia 2015

1. Larisa

Oceniający: Abi
Tytuł opowiadania: "Larisa"
Autor: Angelika Angela

1.Pierwsze wrażenie.
Kiedy weszłam na Twojego bloga, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to na prawdę ładny szablon. Lubię delikatność, a żywe kolory przeszkadzają mi w skupieniu wzroku na tekście. Dobór kolorów super! Jedyne co mnie "uderzyło" to czerwony napis po prawej stronie. Ale rozumiem jego cel i szczerze powiem, że dobrze wykonuje swoją pracę. W prawej kolumnie bloga nie ma zbyt dużo gadżetów, ale gdy zjeżdża się w dół to naszym oczom ukazuje się tablica reklam. Może warto, by było pomyśleć o stworzeniu osobnej strony na blogu z reklamami/blogami poleconymi? (Tak swoją drogą, gdy już jesteśmy przy tym temacie, to jedną z naszych reklam możesz usunąć, by Ci nie zaśmiecała. Są prawie identyczne, tak więc jedna wystarczy). Nie spodobało mi się to, że nie mogłam znaleźć archiwum bloga. Chwile mi zajęło jego odnalezienie. Zamiast standardowego archiwum ,zrobiłaś sobie stronę z rozdziałami. Bardzo fajny pomysł, ale czemu to menu u góry musi być tak malutkie?
Punkty: 8,5/10

2.Treść.
-przedstawienie postaci
Bohaterów przedstawiłaś w osobnym poście, robi tak wiele osób i jeśli chodzi o tego typu opowiadania, to jest to dobry pomysł. Zawsze można wrócić i przypomnieć sobie kim jest dana postać. W pierwszym momencie czytania o Anna Maria zastanawiałam się kim jest Jasper, dopiero, gdy doszłam do niego domyśliłam się po nazwisku, że to jej brat. Gdyby nie patrzeć na ten malusi "błąd", jeśli można to nazwać w ogóle błędem, to reszta opisana jest w sposób zrozumiały, nie zanudzający i nie ciągnący się jak flaki z olejem.
Punkty: 9/10

-opisy
Opisów w pierwszym rozdziale raczej nie spotkałam. W drugim i trzecim również nie. Sam link do zdjęcia to łatwizna na którą stać zwykłą osobę. Kieruj się obrazkiem, ale tylko po to, by móc głębiej opisać konkretne miejsce. Kiedy przeskoczyłam na dalsze rozdziały, części drugiej Twojego opowiadania, też trudno było mi odnaleźć opisy. Były jedynie linki do zdjęć.
Ogólnie akcja historii trochę biegnie, jakby ją ktoś gonił. Przystopuj.
Daje tutaj przykład: "Tak więc pojechaliśmy na tą uroczystość, po wyjściu z limuzyny, napadli nas paparazzi, więc po dłuższej chwili dołączyliśmy do znajomych. Impreza była całkiem udana, przynajmniej tak mi mówił Hazz, gdy rozmawialiśmy następnego dnia, ale teraz do rzeczy. "
Rozumiem, że chciałaś przejść "do rzeczy", czyli do momentu, gdy bohaterka budzi się przy Niallu, ale nic by się nie stało, gdyby przebudziła się nieco później.  Z dalszej treści wynika, że Niall również uczestniczył w imprezie, czyli śmiało mogłaś ją opisać.
Punkty: 2/10

-fabuła
Fabuła jest ściśle mówiąc ciekawa. Nie będę spoilerowała, ale zakończenie pierwszej części na prawdę mnie zaskoczyło i czytałam je z niepojętym skupieniem.
Punkty: 9/10
3.Poprawność.
-ortografia
Nie odnalazłam jakiś większych błędów ortograficznych w Twoim opowiadaniu.
Punkty: 10/10

-zasób słownictwa i styl
Po odszukaniu prologu, co nie było już trudne po zlokalizowaniu spisu treści, zaczęłam go czytać i miło zostałam zaskoczona nieprzeciętnymi słowami zawartymi w tekście. Co prawda nie ma ich za dużo, ale się pojawiają. Od razu zachciało mi się oddać dalszym rozdziałom Twojego opowiadania. Zawiodłam się jednak w dalszych rozdziałach, gdzie już coraz rzadziej można było doszukać się takich słów.
Co do stylu Twojego pisania to dopatrzyłam się błędów, choćby:
"Tymczasem na oku mam pewnego bardzo rozgniewanego blondyna, a „mój chłopak” nie może zapomnieć i iść dalej."
Wiem co chciałaś nam przekazać, lecz czy nie lepiej brzmiało by to w ten sposób?
"W obecnej chwili mam na oku dość rozgniewanego chłopaka o blond włosach, zaś mój tymczasowy "chłopak" nie może na razie wychodzić ze swojej aktualnej roli."
Punkty: 5/10

-interpunkcja
Za wyjątkiem zbędnych kropek zamykających dialogi, to  większa części przecinków i kropek jest na swoich miejscach.

Kiedy zdanie po myślniku, odnosi się do wypowiedzi bohatera, np.:
"-Jesteś powalająco piękna - powiedział Niall."
To kropki NIE stawiamy przed myślnikiem, zaś gdy po zdaniu narrator dodaje coś od siebie, wtedy dialog zamykamy kropką, np.:
"-Jesteś powalająco piękna. - ucałował ją w głowę."
Punkty: 9/10


4.Dodatki.
Jak już wcześniej wspominałam, spodobał mi się szablon, tak więc punkt za to. Pojawiają się obrazki i gify pośród tekstu. Nie ma ich wiele, zatem to dobrze, ponieważ Twoje rozdziały nie są długie i większa ilość zdjęć wizualnie robiłaby "tłum" w poście.
Punkty: 3/5
Podsumowanie: Otrzymujesz 55,5 punktów, co równoznaczne jest z oceną bardzo dobrą. Krótko mówiąc:
-pomyśl nad zakładką "reklamy"
-spróbuj powiększyć menu
-więcej opisuj rzeczy/miejsca, a nie idź na łatwiznę
-wplataj ładne słowa, jak na początku opowiadania

1 komentarz:

Szablon wykonała Sasame Ka dla Zaczarowane Szablony